Izvor: Happy Tv - POSLE RUCKA Jan 30, 2019 DANAS U EMISIJI "POSLE RUČKA" ISTRAŽUJEMO: Građani Srbije rekordno zaduženi! Kako da se oslobodimo dugova i izbegnemo da nam izvršitelj zakuca na vrata? Da li se u Srbiji i dalje živi ''na rate''? Gosti: Milutin Ilic- Predsednik udruženja za zaštitu akcionara i korisnika bankarskih usluga Viktorija Šundić - Korisnik kredita Jelena Pavlović - Advokat CHF Srbije (Udruženje za zaštitu korisnika bankarskih usluga) Ivan Mijatov - Advokat Milorad Ilić - Ekonomista Voditelj: Vanja Bulić
0 Comments
Izvor: Jutarnji Program TV HAPPY Jan 28, 2019 Gost: Jelena Pavlović - Advokat CHF Srbije (Udruženje za zaštitu korisnika bankarskih usluga) Voditelji: Milomir Marić i Katarina Korša Imajući u vidu činjenicu da je Eurobanka (bivša EFG Eurobanka) u Srbiji ubedljivo najagresivnija banka koja svakodnevno urušava sva zakonom garantovana prava građana Srbije i koja očigledno nema nameru da prestane sa nepoštenom i neprofesionalnom praksom, smatramo da je potrebno da zajedno dokažemo koliko ta banka nezakonito posluje i ignoriše saznanja da su ugovori nepošteni i nezakoniti. U tom cilju, od kolega iz Grčke dobili smo pravnosnažnu presudu iz kolektivnog spora i istu želimo prevesti na srpski jezik, kako bi se taj dokaz priložio u svaki predmet protiv te banke, koja ima ubedljivo najveći broj plasiranih spornih kredita u CHF valuti. Presuda ima 80 strana, potreban je prevod sa pečatom sudskog tumača, te su procenjeni troškovi oko 82.000,00 dinara. Stoga vas pozivamo da svojim uplatama godišnjih članarina i donacija zajedno platimo prevod. SVAKO KO NA IME PREVODA UPLATI IZNOS OD NAJMANJE 1.000,00 DINARA, MOĆI ĆE DA DOBIJE U ELEKTRONSKOJ FORMI ZVANIČAN PREVOD PRESUDE. Molimo da o ovoj akciji obavestite i Vaše prijatelje koji nisu na FB, ukoliko žele da učestvuju u prevodu i dobiju presudu koju će koristiti kao dokaz. Uplata se vrši na račun udruženja CHF Srbija: 200-2854520101033-15 Molimo vas da nas obavestite o izvršenoj uplati na email adresu udruženja: chfsrbija@gmail.com kako bismo vam poslali presudu kada bude prevedena. Više o sadržaju presude 791/2017 možete pročitati OVDE klikom na fajl. ![]()
![]()
Izvor: DANAS Piše: N. D.14. januara 2019. Nakon što su članice OTP banke podnele predstavku u Evropskom sudu u Strazburu, žaleći se na mađarske zakone, Evropski sud za ljudska prava rekao je da su zakonske mere bile usmerene na sprečavanje velikog broja parnica koje su pretile pravosuđu kao i da je zakon sledio legitimne ciljeve osiguranja javnog interesa. Sud za ljudska prava u Strazburu Foto: wikipedia Nakon što je Mađarska 2014. godine donela tri zakona kojim je izvršila prinudnu konverziju svih kredita indeksiranih u stranoj valuti u domaću valutu – forinte, po kursu na dan zaključenja ugovora i uvela zakonsku pretpostavku ništavosti odredbi o jednostranim izmenama kamatnih stopa i naknadama, a Ustavni sud Mađarske odbio ustavnu tužbu, članice OTP bankarske grupe podnele su predstavku Evropskom sudu u Strazburu, tvrdeći da im je takvom odlukom države Mađarske povređeno pravo na imovinu i pravo na pravično suđenje.
Evropski sud za ljudska prava je rekao da su zakonske mere bile usmerene na sprečavanje velikog broja parnica koje su pretile pravosuđu, kao i da je zakon sledio legitimne ciljeve osiguranja zaštite potrošača, javnog interesa i efikasnog sprovođenja pravde, a u skladu sa smernicama koje je dao Vrhovni sud Mađarske, saopštilo je udruženje CHF Srbija, koje okuplja korisnike kredita u švajcarskim francima. Kako navode, u zaključku, sud je istakao da su finansijske institucije morale biti svesne potencijalno nepravičnih odredbi ugovora i da im nije povređeno ni pravo na pravično suđenje, niti pravo na imovinu. Nakon što je Mađarska 2014.godine donela tri zakona kojim je izvršila prinudnu konverziju svih kredita indeksiranih u stranoj valuti u domaću valutu – forinte, po kursu na dan zaključenja ugovora i uvela zakonsku pretpostavku ništavosti odredbi o jednostranim izmenama kamatnih stopa i naknadama (osim ukoliko banke ne dokazu njihovu poštenost), a Ustavni sud Mađarske odbio ustavnu tužbu, članice OTP bankarske grupe (MERKANTIL CAR ZRT. i dr) podnele su predstavku Evropskom sudu u Strazburu, tvrdeći da im je takvom odlukom države Mađarske povređeno pravo na imovinu i pravo na pravično suđenje.
Evropski sud za ljudska prava (ECHR) je rekao da su zakonske mere bile usmerene na sprečavanje velikog broja parnica koje su pretile pravosuđu, kao i da je zakon sledio legitimne ciljeve osiguranja zaštite potrošača, javnog interesa i efikasnog sprovođenja pravde, a u skladu sa smernicama koje je dao Vrhovni sud Mađarske. U zaključku, ECHR je istakao da su finansijske institucije morale biti svesne potencijalno nepravičnih odredbi ugovora i da im nije povređeno ni pravo na pravično suđenje, niti pravo na imovinu. UPRAVNI ODBOR CHF SRBIJA |
CHF SRBIJAArchives
November 2019
Categories |